Критично издание в оригинал и немски превод (от Волфганг Хелк) на "Пророчеството на Неферти" - месиански текст от времето на Средното царство, запазен в притежавания от Ермитажа в Санкт Петербург папирус 1116B.
Текстът е един от първите запазени образци на месианска пропаганда в историята на Древния Близък Изток. Наративът е ситуиран в царския двор на фараона Снофру (IV династия на Старото царство, ок. 2575-2551 г. пр. н.е.), където мъдрецът Неферти изрича пророчество за падението на Египет, разпада на държавността и последващия възход на могъщ и справедлив владетел от юг, който ще я обедини отново и ще укрепи централната власт царувайки в правда. Всъщност това е злободневен политически памфлет, предназначен да легитимира властта на фараон от XII династия на Средното царство, най-вероятно Аменемхет I ( ок. 1991–1962 г. пр. н.е.).
Стереотипът на пророчеството за избран от боговете добър управник се оказва успешен и е съживяван многократно отново и отново както в литературната пропаганда на Египет, така и в тази на съседните, повлияни от неговата култура страни. Основана на него е и месианската концепция в литературата на древните евреи, обслужвала последователно царете на Юдея, персийските владетели и династията на Хасмонеите, за да се съхрани и до днес в юдейската, християнската и мюсюлманска религии.
Wolfgang Helck - Die Prophezeiung des Nfr.tj, Wiesbaden, Harrassowitz Verlag, 1992
- на древноегипетски език (йероглифи) и немски език, от Google Docs,формат PDF, файлът не е архивиран. Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) от страницата на предоставящия сървър, после през бутона стрелка надолу/after by down arrow button.
|