Сенусерт III (1878-1839 г. пр. н.е.) или както го наричат гърците, Сезострис, е най-забележителният владетел от втората половина на управлението на XII династия на Средното царство. Дори силно формализираните стилистически форми на древноегипетското изкуство не могат да скрият специфичните характеристики на външния облик и характера на този фараон: той е огромен на ръст и с подчертано сериозно, дори мрачно изражение.
Царуването му се отличава с непрекъсната външнополитическа активност: поне четири големи похода в Нубия, походи в Синай и южната част на Палестина - армиите му стигат дори навътре в Сирия (Речену). Във вътрешнополитически план той ограничава номовата аристокрация почти до символично присъствие. Изгражда великолепния храм на Монту, бога на войната и реставрира изключително богато знаменития храм на Озирис в Абидос. За себе си фараонът изгражда пирамидa в Дахшур. На южната граница на страната - втория праг на Нил са построени мощните укрепления на Семна и Кумма. Славата на Сенусерт е толкова голяма, че той е почитан столетия след това като бог- покровител на Нубия, а гръцките автори го представят като легендарен завоевател на половината древен свят.
Pierre Tallet - Sésostris III et la fin de la XIIe dynastie: La Nubie, Abydos, Les pyramides de Dahchour, Le Sinaï, Paris, Pygmalion, 2015 [Les grands pharaons]
- на френски език, от MEGA, формат PDF.Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) и после през бутона Download.
|