Петък, 19.04.2024, 22:11
[ НОВО ОТ ФОРУМА · ПОТРЕБИТЕЛИ · ПРАВИЛА · ТЪРСЕНЕ · RSS ]
Форум за Древния Изток » ИСТОРИЯТА » ДРЕВЕН ЕГИПЕТ И АФРИКА » Създателите на Египет ((за Нулевата династия и обединението на държавата))
Създателите на Египет
asya_cvetaDate: Събота, 10.12.2011, 16:18 | Message # 16
*
Group: Приятели
Messages: 7
Awards: 0
Status: Офлайн
False beard.
 
asya_cvetaDate: Събота, 10.12.2011, 16:31 | Message # 17
*
Group: Приятели
Messages: 7
Awards: 0
Status: Офлайн
Разгледах сайта за ОО Династии хубав е, мисля че съм го срещала, но не съм се задълбочавала в него.Сега за династия ОО съм го срещала, но понеже не бих казала, че е прието много съществуването и, съответно не съм и обърнала някакво съществено внимание.Ще разгледам подробно сайта и библиографията и пак можем да коментираме, но това е същото, което споменах, че вероятно има някакви царе, но не сме сигурни за имената им.
 
AdminDate: Петък, 16.12.2011, 14:38 | Message # 18
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Quote (asya_cveta)
False beard.

Имах предвид египетското наименование на фалшивата брада написано с латинска транскрипция( за да търся по-лесно материал на английски). И ако е възможно линк към йероглифното и изписване.
Също така моля за уточнение дали съчетанието kh в латинската транскрипция на кирилица се изразява с к, х или кх. Например в serekh или khepresh. Тоест как да го транскрибирам на български. Засега съм крайно непоследователен. Пиша "серех", обаче "кхепреш" и "секхемти"....
 
D3BEPDate: Петък, 16.12.2011, 23:26 | Message # 19
***
Group: Приятели
Messages: 73
Awards: 1
Status: Офлайн
Quote (Admin)
Имах предвид египетското наименование на фалшивата брада написано с латинска транскрипция

hbsw.t мисля че ти е най - близкото, но всичко покрай тази брада е силно интерпретаторско.

Иначе по другия въпрос:
Нашите египтолози са "руска школа".
Те общо взето отричат ил иизобщо не ползват транскрипции като "кх" - заменят ги с Х, и "тж" - заменят с ч.
Ако искаш да следваш тяхната система за транскрипция, в "религията..." на Леков накрая има речник, разгледай го.
Но лично според мен която и транскрипция да избереш, все няма да е вярна... И вманиачаването там е п о -скоро прокарване на собствен, отколкото на древноегипетски почерк...

Изобщо, мисля че е все едно коя транскрипция ще използваш на български и според мен битките за уеднаквяване там са ... Други битки.
По - важно ти е ако ползваш транскрипции, една транскрипция да ползваш за преводите....
Но въпреки "конструктивните разлики" всичк итранскрипции, даже на оня човек, дето транскибираше и гласни ,са близки и трудн иза бъркане...
Тка че не се впечатлявай чак толкова много от българските "транслитерации". Транскрипцията я признавам само и единствено в една функция: преводи... Транскрипцията дор ие лоша за преводи, но показва ясно граматиката на превода. Във функцията английски към български ,ама холандска ли система, американска или руска - предпочитам да си направя оглушка - това не е моята битка.

Поздрави!


Message edited by D3BEP - Петък, 16.12.2011, 23:36
 
AdminDate: Събота, 17.12.2011, 17:03 | Message # 20
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Благодаря за пояснението !
Ми аз само мимоходом да я спомена тая брада в параграфа за регалиите на фараона. Не да задълбавам. Иначе другото (за короните, жезлите и пр.) си е добре обяснено.
Честно казано аз май стигнах до същия извод и оставих х-то. Така че засега занапред освен къртовски копи-пейст на йероглифи в таблици, поне напред имам известна яснота. Макар да си мисля, че латинсото kh като че ли е по-намясто. Може би х- то на египтяните се е произнасяло носово-гърлено, както х в иврит.
Иначе и аз включвам гласни... Погрешно или не. Щото тоя списък искам да е по-скоро популярно отколкото дълбоко компетентно изложение. Без да пиша дивотии все пак. Та тая hbsw.t ( думата е женски род t-то в семито-хамитските езици) Хебсут ли ше е ?
 
D3BEPDate: Събота, 17.12.2011, 21:17 | Message # 21
***
Group: Приятели
Messages: 73
Awards: 1
Status: Офлайн
Quote (Admin)
Та тая hbsw.t ( думата е женски род t-то в семито-хамитските езици) Хебсут ли ше е ?

А, Уолис Бъдж го изритаха от бизнеса smile
Хихихи smile

Ами какво д ти кажа... Или хебсут, или хебесут...
Ако искаш потърси някой който вече я е написал, него да държиш отговорен.
Аз ползвам кх за h с дъгичка отгоре, най - малкото защото това не е х, а е друг, изчезнал звук. Вероятно не е верен, но Х изобщо не е по - верен "превод" на български smile Да не кажа, че е още по - голяма звукова кашотина, омесваща различни звуци...

Принципно в египтеския се сещам за поне пет букви и три звука Х.
Ясно, че поне два от тях не са баш х-то, дето ние го четем и пишем... Това са изчезнали звуци..
Затова според мен каквото и да избереш на български, карай го последователно и ясно давай на читателя да се разбере че това е адски условният "пренос".
Поздрави!

ПП. Ако не поолзваш утвърденият "пренос" обаче, рискуваш да те гази "академично недоволство" smile

Пак поздрави!
 
AdminDate: Събота, 17.12.2011, 22:27 | Message # 22
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Quote (D3BEP)
А, Уолис Бъдж го изритаха от бизнеса
Хихихи


Що така бе, джанъм? Аз таковата си мислех, че е "почетно пенсиониран". ... Я раздуй...

А за академичното недоволство нали се сещаш че не ми е първа грижа. Искам само като я напрая тая джаджа да не се окаже,че пиша пълни глупости.
Начи изясних си квото ми требеше. За хебсут. И отивам да я сложа под немеса. С картинка! А ако мога и с йероглифче. smile
За "изчезнали" звуци... Все си мисля,че звуците са бая жилави. В коптския не са ли запазени?
 
D3BEPDate: Събота, 17.12.2011, 22:38 | Message # 23
***
Group: Приятели
Messages: 73
Awards: 1
Status: Офлайн
Quote (Admin)
За "изчезнали" звуци... Все си мисля,че звуците са бая жилави. В коптския не са ли запазени?

Яз в тая битка на влаям, дет са вика.

Запазен е и коптския, дето бил на х, и в арабския и еврейския, дето бил "гхаин" и се изговарял по друг начин... Също и в африканските езици бил запазен като нещо друго си smile
Съответно три различни теории на "запазването".
А че никой от тея езици не е баш средно египетски, мисля ясно всем.

Бъдж...
Бе той си е добър човека.
Ама в наши дни масово и яростно го плюят.
И основен проблем му било, как "четял".
Ше кажеш, че те четат правилно, или че има пълно единство в четенето между Амрика, Русия и Европа...
Мисля, че на всичк ие ясно: египетският се превежда безусловно, но се чете... твърде условно.
Аз съм съгласен с транслитерациите до подчертаните h, h с точка и тъй нататъка...
Оттам нататъка за ме нличн овсек иси чете както му отърва. Транслитерацията я приемам като универсален пренос на древноегипетския за разбиране на граматиката...
Обаче оттам нататъка Кх-тата ,х-тата, - аз ги наричам понаучному "академично вадене на очи". Хъкат се, съскат се, даже понякога вече се и зъзкат, а няма как да докажеш кой е прав, може да разбереш само кой е по - силен.

Затова...
Но лично за мен в египетският ИМА ТРИ ЗВУКА Х.
Ако всичките ги преносим на българско Х... Стават на един звук.
Поздрави!


Message edited by D3BEP - Събота, 17.12.2011, 22:45
 
AdminDate: Неделя, 18.12.2011, 13:49 | Message # 24
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Мииии, аз като един скромен и самоук неакадемичен любител, който хич и не може да го чете и транслитерира тоя древноегипетски (тепърва почвам да поопипвам материята дето се вика) смятам да пиша и транслитерирам както мога и го виждам интерпретирано в по- популярните източници. И конкретно за скромната си първоначално поставена цел- хронологичния списък на египетските фараони. Който и смятам да ви стоваря на вас с Вълкан като му дойде времето. Да си го биете от главите и да се вживявате ато научни редактори на воля. biggrin
За Бъдж... Ми човека ебутал каруцата на египтологията докъдето е могъл, когато му е било времето. И доста път е извървял, че и името си оставил в историята. Ся някой ако слага прът в колелетата щот се мисли за як и модерен. Туй за моя ум е мн висока материя. Иначе се сещам за едни разправии пък в бившия Съветски съюз между
Струве, дето вокализирал египетския по клинопис (Текстовете от Амарна - как се воализира по клинопис biggrin ?!) и Перепьолкин, който ги вокализирал "по коптски". И се ритали един друг по кокалчетата до самозабвение, пък египтологията не извлякла от туй най-голямата полза... (по въпроса тук )
 
D3BEPDate: Неделя, 18.12.2011, 17:47 | Message # 25
***
Group: Приятели
Messages: 73
Awards: 1
Status: Офлайн
А, и аз не съм "академист". Любител съм, макар че съм любител и на езика и ан по - "дълбока" литература и определено мога да докарам до нивото на много от студентите в НБУ.
Макар че опитът ми говори, че моята литература се пада в друга школа спрямо установената у нас. Т.е. съм се паднал самоук член на "опозицията" smile Бухахаха...
Но няма лошо, а и лично за мене част от битките са смислени, друга голяма част - напълно безмислени... Но пък понякога конкуренцията бута влака напред...
Особено при стачки.

Във всеки случай разликите са колкото да си вадят очите.. Иначе реално нещата са едни и същи, ама нали знаеш, двама професори винаги ще намерят за какво да се скарат... Даже и сам оза престиж...
 
AdminDate: Неделя, 18.12.2011, 21:19 | Message # 26
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Ми туй за опозицията нещата винаги зависят от това дали си в двора на собствената си школа или в съседния...Ама за туй е виновен Интернет дето разпространява свободно информация....И изведнъж в разните дворове се пръкват самотни бойци - почитатели на гуруто от съседния квартал през три преки. Проблем на свободна воля плюс достъп до данни. wink
Иначе за "дълбока" литература мисля и аз мога да намеря разни неща, ама старички....
 
AdminDate: Tuesday, 20.12.2011, 16:54 | Message # 27
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Следващ въпрос към сведущите във връзка със списъка на фараоните дето го подготвям:
В митологически план египтяните водят за първи носители на царската власт (съвсем естествено) боговете. Приемствеността между тях е отразена както в религиозните паметници, така и мисля в Манетон. Има обаче една династия полубогове, т. нар. " последователи на Хор", която е между божествените и историческите. Там откъдето чета фигурира само общото и наименование. Има ли източник, където тези "последователи на Хор" да са изброени поименно? И достъпен ли е в Интернет?
 
AdminDate: Петък, 30.12.2011, 17:41 | Message # 28
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Вкарах в Библиотеката следните книги с тематика съвпадаща със "Създателите на Древен Египет":

1. Toby A.H.Wilkinson - Early Dynastic Egypt, London- New York, Routledge, 2005
2. Алексей Крол - Египет первых фараонов. Хеб-Сед и становление египетского государства, Москва, Рудомино, 2005
3. Д.Б. Прусаков - Раннее государство в Древнем Египте, Москва, Институт востоковедения РАН, 2001
4. T.A. Шеркова - Рождение Ока Хора: Египет на пути к раннему государству, Москва, Праксис, 2004

Други въпроси по темата:

- Напомням за имената на "последователите на Хор" дали ги има някъде. Също набарах имената на четирите сина на Хор: боговете Дуамутеф, Квебехсенуф, Имсети и Хапи. Съгласно митологичните представи те считат ли се за фараони, както Озирис и Хор да речем ?
- Боздуганът (като този с който е изобразен Нармер на палетата) счита ли се за атрибут на царската власт (като короната и жезъла да речем)?
- Съшо така излиза, че през Ранното и Старо царство регалия е била и бичата опашка. Така ли е? Тя как се казва?
- Освен Хеб-Сед съшествуват ли други специални празници и ритуали, свързани с личността на фараона? Например как се нарича на египетски коронацията, с какви ритуали е свързана?
 
D3BEPDate: Петък, 30.12.2011, 21:19 | Message # 29
***
Group: Приятели
Messages: 73
Awards: 1
Status: Офлайн
Quote (Admin)
Напомням за имената на "последователите на Хор" дали ги има някъде. Също набарах имената на четирите сина на Хор: боговете Дуамутеф, Квебехсенуф, Имсети и Хапи. Съгласно митологичните представи те считат ли се за фараони, както Озирис и Хор да речем ?
- Боздуганът (като този с който е изобразен Нармер на палетата) счита ли се за атрибут на царската власт (като короната и жезъла да речем)?
- Съшо така излиза, че през Ранното и Старо царство регалия е била и бичата опашка. Така ли е? Тя как се казва?
- Освен Хеб-Сед съшествуват ли други специални празници и ритуали, свързани с личността на фараона? Например как се нарича на египетски коронацията, с какви ритуали е свързана?


1. "Набарал си" имената на четирите богове от канопите. Не се считат за действително управлявали Египет царе. Отъждествени са със синове на Хор действително. Те са символични закрилници на мъртвия. Имената им се изписват в краищата на саркофага. Главите им се изобразяват каот "тапи" на канопите.
По въпроса, който повтаряш, ще те помоля да конкретизираш къде и при какви обстоятелства си прочел за такива "последователи". Опасявам се че това може да е някаква езотерика или твърде произволно тълкувание на отделен надпис, който не ми е известен. Добре е все пак да иамме надписа, основанието, нещо подобно...

2. Въпросът ти е спорен. Не е (струва ми се) официално възприет задължителен атрибут на царска власт, но в Египет има очевидно символично погребване на оръжия, които съвсем ясно носят символика и характерен в тая насока е изписаният боздуган или златната брадвичка на Яхмос.
Ако питаш мен, аз го разбирам така:
- изображенията на фараон, сграбчил за косата враг, са чести, и винаги замахва с брадвичка или боздуган(може би понякога и с меч). Въпреки че на нас много ни се иска, това за мен не е непременно изображение - репортаж за реална битка. Вярно, ако хванем изображенията на Рамзес и много други, има и реални битки, но според мен това е канонизирано в египетското изкуство символично изображение, в което се среща фараон, без да е задължен да е печелил бой, като идея "той ще опази реда" или "той ще пази държавата от враговете й".
И именно това е функцията на тоя тип оръжия в погребенията. Продължение на функцията му в отвъдното. Така си я обяснявам. Повечето от тях изобщо не стават за бой.

3. Нехеху е изобщо свързан с жезъла хека символ на царската власт. Всъщност връзката не е хека и корона, а хека и нехеху, двете са сравнително неделими. И не в старото царство ,а изобщо. Имам дори изображение на тракийска съдинка по египетски образец и там едно човече свири на арфа на седнала фигура, държаща Хека и Нехеху... Те са и на Озирис пероргативи... А изображението е доста късно, и правено по нашите земи....
Ако мен питаш, това е "игрословица". Нехеху е абсолютен съзвучник на египетската дума, означаваща "вечност".
Двете заедно са не просто жезли, каквато е нашата представа за нещата, формула, заклинание. Каквато е представата на Египет за думите и словото. "Хека Нехеху" - кръстосани. "Управлявам вечно".
Считам този "екстравагантен превод" за доста по - близо до истината, отколкото нашите жезлически паралелизми...
Това е моето разбиране за нещата ,колегите ако имат друго, да си кажат.

4. ТОчното име не мога да се сетя, като обаче има един ритуал по храмовете, "помазване".
Двама богове изливат от едни грънци вода или нещо друго върху фараона.
Обичайно боговете са били Сет и Хор, и изглежда в по - късно време Сет е бил отритнат и заменен от подобният му по муцуна Тот.

http://xa.yimg.com/kq....%AB.jpg

Излиянието очевидно е символично, аккто виждаш в това точно изображение водата се е обърнала на "анкхчета".

Поздрави!


Message edited by D3BEP - Събота, 31.12.2011, 01:32
 
AdminDate: Събота, 31.12.2011, 01:28 | Message # 30
*****
Group: Администратори
Messages: 105
Awards: 2
Status: Офлайн
Благодаря за поясненията!
Ще съобразя работата с тях!
Моля те само ако можеш тоя линк дето не е излязъл горе го замени с друг. Илои го раздели с интервал, аз ще схвана и ше погледна. така дори и аз не мога да редактирам поста ти, щото менюто ми е избягало.... sad А и чст от писаното от теб не се чете....
 
Форум за Древния Изток » ИСТОРИЯТА » ДРЕВЕН ЕГИПЕТ И АФРИКА » Създателите на Египет ((за Нулевата династия и обединението на държавата))
Search: