От Александър до коптите и арабското завоевание (332 г. пр.н.е. - 641 г. до н.е.), това хилядолетие от историята на Древен Египет е неговият последен златен век. От съчетанието на традиционната местна култура и тази на новодошлите гърци се ражда хармонично единство с двойствена природа - уникалният феномен на елинизма. Процъфтяват науките, изкуствата, икономиката и търговията. Страната отново е фактор в политическия живот на Източното Средиземноморие дори като римска провинция, а обществото и културата достига своята съвършена зрялост. Въпреки това се забелязват признаците на упадък, довели впоследствие доведеното докрай от радикалната промяна в официалната идеология (християнството) постепенно отмиране на една от най-старите и устойчиви цивилизации познати на историята.
Настоящият археологически и исторически справочник представлява географски структуриран пътеводител из паметниците от онова време. В него архитектурните и изобразителни описания са съпътствани с обширни исторически изложения.
- Александрия, Делтата, Северен Синай и Пелузиум;
- Регионът на Мемфис, Гиза и Сакара; Египетският музей в Кайро;
- Фаюм: Каранис, Оксиринх, Дионисиада, Нармутис, Тебтунис, Лахун;
- Среден Египет: Хераклеополис, Хермополис, Панополис, Птолемаида,
- Регионът на Тива, Патирис, Хермонтис;
- Горен Египет: Абидос, Дендера, Коптос, Латополис, Аполонополис Магна (Едфу), Елефантине, Филе, Ком Омбо (Омбой);
- Оазисите в Западната пустиня: Харга, Дахла, Бахария, Сива;
- Източната пустиня: рудници, кариери и търговски маршрути;
Roger S. Bagnall, Dominic W. Rathbone (eds.) - Egypt from Alexander to
the copts. An archaeological and historical guide, Cairo -New York, The American University in Cairo Press, 2017
- на английски език, от Google Docs,формат PDF. Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) от страницата на предоставящия сървър, после през бутона стрелка
надолу/after by down arrow button.
|