Събота, 20.04.2024, 09:00
Main » Ad Board » ДРЕВЕН ЕГИПЕТ И АФРИКА » Археология

Torgny Säve-Söderbergh - La Campagne internationale de sauvegarde d'Abou Simbel, de Philae et d'autres trésors culturels
09.01.2017, 11:00

Вълнуващ разказ за едно от най-забележителните начинания на XX в. : спасяването на археологическите паметници на Древен Египет в Нубия от потопяване във водите на големия язовир "Насър" през втората половина на 60-те години. Грандиозният съвместен проект, съчетаващ по брилянтен начин археология и инженерни науки е проведен под патронажа на ЮНЕСКО, а необходимите за целта наистина огромни средства са събрани от дарения - обнадеждаващо доказателство за възможностите на международната общност, обединена в името на една благородна кауза.

Най-ценното спасено съкровище е големият храм на Рамзес II в Абу Симбел, посетен на Амон, Ра-Хорахти, Птах и самия фараон и изграден ок. 1265 г. пр. н.е. Фасадата на храма е украсена с четири отлично запазени двадесетметрови статуи-колоси на фараона, оформени от самата скала в която е изсечена цялата архитектурна композиция. Други забележителности на храма са релефите на фасадата, изобразяващи бога Ра-Хорахти и картуша на фараона, голямата хипостилна зала, украсена с колони-статуи, изобразяващи Рамзес II като бога на отвъдното Озирис, както и стелата с текст описващ сватбата му с царя на хетите Хатушил и съдържащ най-стария изцяло запазен международен договор в писаната история. Малкият храм на Абу Симбел е посветен на богинята Хатхор и втората съпруга на фараона Яхмос Нефертари. Доказателство за дълбоката лична връзка между съпрузите е, че противно на традиционния канон изображенията на владетеля и жена му са с еднаква големина. 

Работите по спасяване на двата храма започват през 1964, завършват през 1968 и струват колосалната за онова време сума от 40 млн. долара. Паметниците са внимателно нарязани на блокове от по вредно 20 тона (най-големите са 30 т.), транспортирани на отдалечена на 200 м и по-висока от предишната с 65 м локация, където са сглобени отново. Днес те се посещават от няколкостотин посетители дневно и се считат за най-важните туристически обекти в региона на Асуан. 

Друг спасен ценен архитектурен паметник е храмът на Изида на о. Филе, построен от Нектанеб I (380-362 г. пр. н.е.), основател на XXX и последна местна династия и впоследствие украсяван от по-късни владетели, най-вече от династията на Птолемеите. През 1960 г. ЮНЕСКО започва проект за спасяване на това световно културно наследство. Първоначално храмът е защитен с насипна дига от ок. 1 млн. куб. м. пясък, след това разглобен на 40 000 отделни елемента и възстановен на намиращия се по-високо остров Агиликия.

Torgny Säve-Söderbergh - Victoire en Nubie: la Campagne internationale de sauvegarde d'Abou Simbel, de Philae et d'autres trésors culturels, Paris, UNESCO, 1992  

 

 

- на френски език, от The UNESCO Digital Database, формат PDF, файлът не е архивиран.Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) от страницата на предоставящия сървър, после през бутона стрелка надолу & confirm /after by down arrow button & confirm . 

 

Added by: Admin | | Tags: филе, древноегипетска архитектура, древноегипетско изкуство, Рамзес II, Абу Симбел, Древен Египет, Хатхор, древноегипетска религия, Изида, Нефертари
Views: 1296 | Placed till: 20.06.2022 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]