
Скарабеите, символ на бога на изгряващото слънце Хепри се използват като амулети от древните египтяни в продължение на хилядолетия. През епохата на XVIII династия на Новото царство обаче скарабеите придобиват нова функция: започват да се използват като вид възпоменателни "медали", отбелязващи с кратки надписи определени събития от царуването на даден фараон. Тези възпоменателни скарабеи през царуването на Аменхотеп III (ок. 1391/1388-1353/1351 г. пр. н.е.), бащата на реформатора Ехнатон са представени от няколко серии особено големи екземпляри, надписите върху които са далеч по-дълги и подробни от тези на неговите предшественици.
Събитията датирани и/или представени на тези "големи възпоменателни скарабеи" са най-различни, но всички с важно историографско значение: лов на диви бикове и лъвове, показващ мъжеството и силата на владетеля; пристигането на новата му жена - Гилухепа, принцеса на Митани; изкопаването на голямо изкуствено езеро, както и текст, споменаващ родителите на великата царска съпруга Тийа (Тейе), както и пълната царска титулатура и границите на империята. Такива скарабеи са откривани не само в Египет, но и в далечни провинции като Нубия (Судан) и Леванта.
Настоящата рядка и ценна монография каталогизира около 200 екземпляра от най-различни музеи и частни колекции. Те са представени от фотографии, описания, библиографии.
Catharina Blankenberg-van Delden - The Large Commemorative Scarabs of Amenhotep III, Leiden, E.J. Brill, 1969 [Documenta et Monumenta Orientis Antiqui 15] - на английски език, от Google Drive, формат PDF. Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) от страницата на предоставящия сървър, после през бутона стрелка надолу/after by down arrow button.
|