
През III в. пр. н.е. Александрия, столицата на Египет управляван от Птолемеите се превръща в безспорен център на науките, изкуствата и литературата. Създава се блестящата Александрийска библиотека: първият в историята на човечеството мащабен проект за събиране и осмисляне на цялото познание на човечеството през онази епоха.
Това смайващо начинание става възможно благодарение най-вече на безрезервната подкрепа на тези елинистически царе и наистина неизмеримите им богатства. А те са изградени не само на приказното плодородие на долината край Нил, но и върху една от първите в света глобални мрежи на търговски обмен, простираща се от бреговете на Индия до северното крайбрежие на Черно море и дори до Балтика.
Системата на културен патронаж действително води до небивал разцвет на науките и изкуствата. Но и този модел крие своите опасности - благоволението и изобилието могат да се превърнат в позлатена клетка за музите. Не случайно голяма част от творчеството на поетите и художниците е посветено на пропагандната възхвала на техните покровители и изграждане на техния позитивен образ в масовото съзнание.
Настоящата монография е първи по рода си опит за анализ на този забележителен феномен в неговите специфични особености и последици.
Rolf Strootman - The Birdcage of the Muses. Patronage of the Arts and Sciences at the Ptolemaic Imperial Court, 305-222 BCE, Leuven - Paris - Bristol (CT), Peeters , 2017 [Interdisciplinary Studies in Ancient Culture and Religion 17]
- на английски език, от MEGA, формат PDF. Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) и после през бутона Download.
|