
Той надживява дори повечето си синове и царува по-дълго от всички египетски фараони с изключение на един (Пепи II от Старото царство). Управлява обширна империя в зенита на нейната мощ и съумява да я разшири и съхрани. Дори в по-слаба от гледна точка на силата позиция съумява да излезе от затрудненията като изключителен дипломат и дори е страна по първия запазен до днес мирен договор в човешката история.
Рамзес II, наречен Велики (ок. 1279-1213 г. пр. н.е.) се прославя и като строител, оставил по-многобройни и величествени паметници от своите предшественици и наследници: Рамесеума, голямата хипостилна зала в Карнак, храма в Абу Симбел, новата столица Пер-Рамзес, гробницата на неговата съпруга Нефертари... Но редом с това не се посвенява да си припише архитектурни и скулптурни паметници на своите предшественици изтривайки техните картуши и замествайки ги със свои.
Влиянието му върху Древен Египет е огромно - не случайно повечето фараони от неговата и последващата династии носят неговото име и са известни сред историците като Рамесиди. Оставя следа в Библията като жесток тиранин, в гръцките легенди като Мемнон, син на Зората (Еос), за английския поет Пърси Биши Шели той е Озимандиас.
Последната от поредицата биографии на великия фараон от авторитетния египтолог Тоби Уилкинсън описва по увлекателен и достъпен начин живота на този владетел и отражението му в академичната историография и популярната култура.
Toby Wilkinson - Ramesses the Great: Egypt's King of Kings, New Haven (CU)-London, Yale University Press, 2023 [Ancient Lives]
- на английски език, от MEGA, формат PDF. Сваляне с ляв бутон (downloading by left button) и после през бутона Download.
|